Moja przygoda w Ninja Warrior Polska 2019 | Q&A o programie

utworzone przez | lip 24, 2020 | 1 edycja, Ninja Warrior

Zebrałem najczęściej zadawane pytania i odpowiedziałem na nie. Jak jeszcze coś Cię ciekawi to napisz komentarz, a ja dodam to pytanie z odpowiedzią do artykułu.

1. Czy warto oglądać starty zawodników z innych edycji Ninja Warrior?

Oczywiście, że tak! Szczególnie warto oglądać starty naszych zagranicznych kolegów i koleżanek w wieelu wyemitowanych już edycjach Ninja Warrior. 

Czemu? Przede wszystkim i po pierwsze – po to, żeby zobaczyć jakie mogą być przeszkody w kolejnych edycjach tego programu w Polsce. Po drugie – warto zobaczyć już wcześniej jak poradzić sobie z daną konstrukcją [czasami można coś podobnego zrobić u siebie w parku przeszkód i poćwiczyć dany ruch]. Dodatkowo oglądanie dobrych zawodników jak pokonują przeszkody może być motywacją do cięższej pracy!

Polecam zobaczyć całą drogę do zdobycia tytułu Ninja Warrior przez Tima Championa w NW UK w 2019 roku

2. Jakie buty założyć na Ninja Warrior?

Wybierając buty do Ninja Warrior trzeba pamiętać o najważniejszym – żeby były dobrze przyczepne na ściankach, kominach i innych przeszkodach gdzie używa się rąk i nóg. Takich przeszkód jest sporo, a każde odciążenie dla dłoni i ramion będzie bardzo potrzebne i pomocne. 

Ja wybierając buty kierowałem się głównie podeszwą. Powinna ona być kauczukowa, albo o podobnych właściwościach. Najprościej jest iść do sklepu i poszukać w dziale butów do squasha. Ja dokładnie tak zrobiłem przed pierwszą edycją. Znalazłem wtedy: BUTY MĘSKIE ASICS GEL-PADEL PRO E511Y. Podeszwa może nie jest z kauczuku, ale jest mega przyczepna i bardzo dobrze sprawdziły się na wszystkich przeszkodach, a do tego mają idealnie dopasowane kolory do NW – niebieski, czerwony i biały! Niejeden stylista dał mi za to sporo propsów!

Odradzam kupowania butów biegowych z płaską podeszwą. Również nie sprawdzą się buty z agresywnym bieżnikiem – tak jak do biegów terenowych, bo bardzo ciężko będzie pokonać elementy niestabilne do przebiegnięcia, no i rampę. 

Nie wolno też startować na bosaka, więc jakieś buty trzeba sobie wybrać! 

Robert Bandosz poleca również jakiś super model Inov8. Mowa o inov 8 bare xf 210

3. Jak zaplanować sobie posiłki podczas zdjęć do programu?

Każdy z uczestników ma zapewniony nocleg dzień przed nagraniami [tam też można skorzystać ze śniadania rano przed wyjazdem do Areny Gliwice]. Następnie na miejscu dostajemy: wodę, kanapki i mniej więcej od godziny 13-15:00 można zjeść obiad. Smaczny! 

Teraz jak zaplanować te posiłki i czy brać coś swojego? 

Wiadomo, że niektórzy zawodnicy mają sprawdzone jedzenie przed zawodami i nie zmieniają tego. Pamiętajcie tylko o tym, że jak produkcja zaprasza Was na 8:30 na nagrania to wcale nie znaczy że o 9:00 już będziecie startować.

Najpierw trzeba wypełnić dokumenty, potem jest czas na przebranie się i odpoczynek. Niektórych zapraszają już na krótkie nagrania – tzw. “setki” przed występem. Dopiero później, po około 2 godzinach wchodzimy na arenę i możemy zobaczyć przeszkody. Około pół godziny trwa tłumaczenie wszystkich zasad i prezentacja pokonywania wszystkich przeszkód z toru eliminacyjnego. Po powrocie do szatni mamy chwilę na rozgrzewkę i…. wszystko się zaczyna.

Dlatego możecie zjeść smaczne i porządne śniadanie, bo pierwszy start będzie najwcześniej ok godziny 11-12:00.

Występy trwają przez 3-4h więc warto mieć ze sobą coś do zjedzenia na szybko. Proponuję zabrać jakiś żel energetyczny, baton, białko do wypicia lub tego typu jedzenie, które szybko się przyjmie, da Wam energię i nie zawali żołądka. 

4. Jak jest wyznaczana kolejność startujących zawodników?

Tego nikt poza produkcją nie wie. Uczestnicy dostają tylko informację, że startują w takiej, a nie innej kolejności i… tyle. Nie jest to robione pod względem umiejętności, alfabetycznie czy płci. Mają na to jakiś swój schemat, którego nie poznałem. Co ciekawe – kolejność nagrywania w studio wcale nie jest taka sama później podczas emisji programu w TV. 

Wiadomo, że pierwszy ma trochę większy stres, a ostatni może być już zmęczony czekaniem. Niestety nie da się zrobić tak, żeby było idealnie dla każdego, dlatego trzeba zaakceptować tę kolejność i robić swoje. 

5. Co robię po swoim występie?

Pierwsze 5-10 osób idzie na backstage i tam jeszcze dogrzewa się przed startem. Cała reszta uczestników siedzi w jednym pokoju i ogląda, dopinguje i analizuje starty kolegów, którzy już startują. Każdy zawodnik, który zakończył swój występ, idzie do tego pokoju i “kibicuje” następnym uczestnikom. Po zakończeniu wszystkich startów ogłaszają wyniki kto dostał się dalej i tym, którym się nie udało dziękują za udział i w sumie tyle. 

6. Czy można zobaczyć się z publicznością podczas nagrań?

Z publicznością można zobaczyć się tylko na samym początku przed wejściem do areny do szatni i dopiero po zakończeniu wszystkich nagrań z Twojego odcinka. 

7. Czy długie włosy mogą Cię zdyskwalifikować w programie?

Uważajcie na wszystkie elementy garderoby, czy części ciała takie jak np. długie włosy, które mogą dotknąć wody [jak będziecie pokonywali przeszkody] bo to się wiąże z automatyczną dyskwalifikacją. Niestety kilka osób zakończyło swoją przygodę właśnie przez koszulkę czy warkocz w wodzie. To samo tyczy się np. spadającej do wody czapki, chustki czy czegokolwiek z Waszej odzieży.

Dajcie znać w komentarzach jakie jeszcze pytania lub wątpliwości pojawiają się w Waszej głowie. Z chęcią na nie odpowiem (o ile tylko będę mógł!)

8. Jaki jest sposób na sukces w programie Ninja Warrior Polska?

Wiadomo, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu, ale moim zdaniem poza przygotowaniem fizycznym i technicznym przeszkodowym, warto poukładać sobie wszystko odpowiednio w głowie.

Presja nakładana sama przez siebie nie jest wskazana. Nastawiając się na zwycięstwo i bycie najlepszym możecie niepotrzebnie się zestresować, rozkojarzyć i później mieć do siebie wielkie i pretensje, że się nie udało i jesteście za słabi.

Moim zdaniem najlepiej podejść do pokonania tego toru na spokojnie. Skupić się bardzo mocno na każdej poszczególnej przeszkodzie, którą macie do pokonania. Nie warto patrzeć na tor półfinałowy czy linę jak aktualnie musicie zmierzyć się z przeszkodami toru eliminacyjnego.

Nie warto się spieszyć i popisywać saltami na torze bo wszystkie takie dodatkowe akrobacje Was rozpraszają, zabierają siłę i mogą być przyczyną błędu.

Pamiętajcie, że tor Ninja Warrior nie wybacza najmniejszych błędów. Lądujesz w wodzie i koniec zabawy. Jednak nie jest to koniec Waszej kariery Ninja czy sportowca. Nie martwcie się bo błędy są wpisane w życie Ninja i każdy z nas popełni ich wiele na zawodach, a jeszcze więcej na treningach. Każdy nas czegoś uczy i nie możemy się nimi zbytnio przejmować. Zaakceptujcie to i realizujcie swój cel dalej!

Życzę powodzenia wszystkim startującym i dobrej zabawy! Przede wszystkim o to chodzi! Do zobaczenia w Gliwicach!

Pozdrawiam Jakub „Gładki” Zawistowski

Jeżeli to, co tutaj przeczytałeś było dla Ciebie przydatne i chciałbyś wesprzeć mnie w tworzeniu kolejnych tego typu materiałów to możesz kupić mi kawkę…. wtedy ja będę miał więcej energii podczas pisania dla Was????

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Z góry dzięki za wsparcie i do zobaczenia na zawodach.????
+ posts

Przeszkodowiec, trener, podróżnik a teraz nawet bloger. Lubi dzielić się swoim zamiłowaniem do pokonywania przeszkód.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podobał Ci się wpis? Zostaw komentarz!x