Jak się ubrać na zimowy bieg OCR – Runmageddon?
Mógłbym zacząć i od razu zakończyć ten wpis dwoma słowami – TO ZALEŻY…
Wiadomo, że pogody do końca nie przewidzimy, nie wiemy ile będzie wody na trasie i każdy inaczej reaguje na zimno i trudne warunki podczas biegu.
Jednak jest kilka podstawowych zasad jakie stosuję już od kilku lat i jakie zauważyłem u różnych zawodników.
1. Przetestuj ubiór i wyposażenie przed startem!
Pamiętaj o tym, że ubiór tak samo jak jedzenie i picie na trasie, musi być wcześniej przetestowane na treningach w podobnych warunkach. Jak będziesz biegać zimą, to musisz robić treningi zimą na dworze, a nie na bieżni mechanicznej na siłowni.
Jak Twój bieg będzie trwał 3-4h, to warto zrobić sobie jakiś jeden dłuższy trening ok 2h i przetestować żele, batony itp. Nigdy nie sprawdzaj nowego sprzętu, rozgrzewki, jedzenia na zawodach! Od tego są treningi!
Po tym przydługim, ale moim zdaniem ważnym wstępie przejdźmy do rzeczy. Co na siebie założyć żeby przeżyć i niczego sobie nie odmrozić na zimowym starcie?
2. Odzież termiczna czy bawełniana?
Odpowiedź jest tylko jedna i jedyna! Zawsze termiczna!
- Nie chłonie wody, więc nie będzie ciężka po pierwszej przeszkodzie wodnej.
- Przylega do ciała, więc pod zasiekami jest mniejsze prawdopodobieństwo porwania koszulki lub spodenek. Nie spodziewaj się, że uda Ci się wyjść spod zasiek w nienaruszonym stanie:P Jeżeli jednak Ci się udało tzn, że to był ten szczęśliwy dzień i wyjątek potwierdza regułę.
- Łatwiej utrzymać właściwą temperaturę ciała.
- Ładnie się opinia na mięśniach, które będziesz eksponować na przeszkodach!
3. Jaką bieliznę założyć na bieg OCR – Runmageddon?
Jak cały strój jest z odzieży termicznej to taką też warto założyć bieliznę. Dzięki temu będzie mniejsza szansa na otarcia i będzie cieplej w tyłek!
Skarpetki najlepiej jakieś przeznaczone do biegania. Nie muszą być to wodoodporne, bo i tak woda naleje się od góry od podudzia więc na wiele się nie przydadzą. Kilka osób poleca Dexshell Polska, ale ja nigdy ich nie testowałem i nie wiem czy są jakieś super! Jak macie z nimi doświadczenie to dajcie znać w komentarzu. Ważne, żeby skarpetki nie były bawełniane, i nie polecam też neoprenowych. Noga będzie się w nich strasznie pocić, woda i tak się naleje i wtedy stracicie stabilność. Stopy aż tak nie marzną jak się biegnie.
4. Jakie buty założyć na bieg OCR – Runmageddon?
Zdecydowanie polecam te, które mają agresywny bieżnik. Co to znaczy? Nie mogą mieć płaskiej podeszwy, bo będziesz się ślizgać na błocie, śniegu, lodzie czy podbiegach. Ważne żeby podeszwa miała wypustki, a nie była gładka. Trzeba zaznaczyć, że nie można biegać w kolcach! Nie bo nie i koniec!
Jaki model wybrać? To już jak Ci pasuje. Salomony są masywne, ale bardziej usztywniają kostkę. Inov-8 są lekkie i super trzymają się podłoża, ale stopa nie jest już taka stabilna. Buty z Decathlonu też dają radę i na pewno na początek będą idealne. Tylko pamiętaj o bieżniku – AGRESYWNY! One po prostu mają być dla Ciebie wygodne i sprawdzać się na trudnych trasach biegów OCR
Przetestuj buty przed startem żeby nie było niespodzianek.
5. Jakie spodnie założyć na bieg OCR – Runmageddon?
Obcisłe legginsy dla facetów? No chyba żart?!
Właśnie, że nie! Nie ma nic lepszego niż obcisłe termoaktywne legginsy w jakimś wypasionym kolorze. Po pierwsze – trzymają temperaturę, po drugie – nie krępują ruchów, po trzecie – dzięki kompresji mięśnie mniej się męczą, po kolejne – nie chłoną wody.
Jak jest ciepło – to krótkie, jak jest zimno – to długie. Jak jest bardzo zimno, to można jakieś grube, wodoodporne z opcją grzania i osuszania (jak takie znajdziesz). . Proste!
Tip dla facetów. Jak chcesz wyglądać bardziej męsko i czuć się komfortowo to załóż dodatkowo krótkie spodenki, które będą w miarę przylegające i nie będą krępować ruchów. #sprawdzone
Nie polecam zakładać bawełnianego dresiku z 3 czy 4 paskami! Nie chodzi o te paski, ale o ciężar jaki będziesz dźwigać po wyjściu z wody! Jak chcesz challenge to spróbuj kiedyś! #powodzenia
6. Jaką koszulkę założyć na bieg OCR – Runmageddon?
Taką w której najlepiej wyglądasz! #będąZdjęcia
Zazwyczaj jak temperatura jest w przedziale 5-10 °C to biegam w długiej termoaktywnej koszulce żeby pod zasiekami nie obawiać się o łokcie i przedramiona. Jak jest cieplej to zakładam rękawki na przedramiona i krótką koszulkę techniczną.
Jeżeli temperatura ma poniżej 5 °C to warto na koszulkę z długim rękawem założyć dodatkową koszulkę z krótkim rękawem. Zazwyczaj będzie to koszulka drużyny.
Jak będzie mocno wiało lub padał deszcz, to możesz dołożyć sprawdzoną kurtkę biegową, która ochroni Cię przed wiatrem. Tylko to też musi być sportowa odzież, która przylega do ciała i nie krępuje ruchów!
7. Czy rękawiczki są potrzebne na biegu OCR?
Niektórzy w nich trenują, biegają w rękawiczkach w każdych warunkach. Ja jestem zwolennikiem biegania bez nich. Sam zdecyduj jak jest Ci wygodniej. Rękawiczki mają dwie funkcje. Poprawić przyczepność na NIEKTÓRYCH przeszkodach np. wariat albo ogrzać dłonie.
Na zimowych OCR stosuję rękawiczki właśnie w tym celu żeby donie mi nie zamarzły podczas biegu. We wszystkich przeszkodach wodnych warto pilnować żeby ręce i przedramiona się nie zmoczyły.
Jakie wybrać? Sprawdzone! Większość poleca tzw. Bandoszówki, albo zwykłe wampirki z działu ogrodniczego.
Dobry TIP to mieć zapasową parę schowaną w woreczku wodoszczelnym na wszelki wypadek! Większość przeszkód technicznych polecam pokonywać bez rękawiczek. Tylko wtedy dłonie szybko marzną więc nie będziesz miał wielu prób…
Foto by Paweł Maul
8. Co założyć na głowę i szyję?
Łańcuch? Nie polecam. Jakub Zawistowski
Jak jest naprawdę zimno – poniżej 0°C, to warto ubrać sportową czapkę albo buffa na głowę, bo to właśnie przez nią tracimy najwięcej ciepła.
Na szyję polecam wrzucić jeden lub dwa buffy. Są też takie grubsze – to dla tych zmarzluchów. Najlepiej taki z Ultra lub Hardcore, żeby każdy wiedział z kim ma do czynienia!
Szalik? Chyba będzie krępował ruchy. Techniczna kominiarka? Można, jak ktoś ma i lubi w takiej biegać.
Mokra odsłonięta szyja + zimno + wiatr = nic przyjemnego i zapowiedź choroby.
Jak jest mróz, to warto posmarować twarz kremem np. ZIAJA [bo nie jest testowany na zwierzętach]
9. Najważniejsze na koniec!
Lepiej założyć za mało, bo jak Ci będzie zimno to szybciej pobiegniesz i się rozgrzejesz! Jak założysz za dużo, to się przegrzejesz i możesz się przeziębić, odparzyć i jak tylko się zatrzymasz, to szybko stracisz temperaturę.
Dlatego warto przetestować swój ubiór przed startem w biegu przeszkodowym – w różnych warunkach! To bardzo ważne, bo wtedy nic Cię nie zaskoczy i będziesz gość!
1O. Ostatni TIP przed biegiem! – Rozbieraj się!
Zacznij rozgrzewkę w dodatkowej bluzie lub kurtce. Jak podniesiesz lekko temperaturę ciała ale jeszcze się nie spocisz, to zdejmij wszystko, aż do ciuchów startowych. Pamiętaj o tym, że od tego momentu musisz być cały czas w ruchu i utrzymywać temperaturę ciała. Ciuchy termoaktywne działają jak ciało jest rozgrzane. Nigdy nie pomijaj rozgrzewki! Dzięki niej możesz uniknąć kontuzji i zdecydowanie zwiększyć swoje możliwości siłowo – wydolnościowe. Miałeś kiedyś uczucie, że od 2 km biegło Ci się lepiej? Tzn, że za słabo się rozgrzałeś przed startem.
Foto od Igor Kohutnicki – FotoADHD.pl
Mimo wszystko jest Ci zimno? Zacznij morsować!
Jak?
Przeczytaj tutaj
Życzę wszystkim udanych startów i dobrej zabawy na przeszkodach!
#tylkoprzeszkody
Jeżeli masz jeszcze jakieś swoje sprawdzone sposoby to podziel się nimi w komentarzu!
Obejrzyjcie film w celu przypomnienia biegu Runmageddon Pabianice. Najzimniejszy bieg w jakim brałem udział! Zobaczcie jak wyglądałem na mecie! Zdobyłem wtedy 3 miejsce, ale jak ukończyłem bieg to bardziej się cieszyłem, że już koniec, a nie z podium…
Dzięki za pamiątkę Michał Iwan Media!
Przeszkodowiec, trener, podróżnik a teraz nawet bloger. Lubi dzielić się swoim zamiłowaniem do pokonywania przeszkód.